31 MAYIS’A KADAR YASAKLANDI

31 MAYIS'A KADAR YASAKLANDI

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, su ürünleri üretim sahalarında zamansal av yasağının 1 Mart tarihi itibari ile başladığı ve 31 Mayısa kadar devam edeceği kaydedildi.

Reklam
03 Mart 2020 - 10:15

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, belirtilen tarihler arasında balık avcılığını önlemek amacıyla zamansal av yasağı uygulandığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Bu amaçla 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu kanun gereği bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak, su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amaçlanmaktadır. İlimiz dahilindeki tüm göl, gölet, akarsu, çay, dere gibi tüm iç sularımızda su ürünleri avcılığı 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında yasaktır. Uygulanan zaman yasağı herkesten önce balıkçılarımız için gereklidir. Balıkçılarımızın yasak döneme uyarak avcılık faaliyetlerinde bulunmaları hem kendi menfaatleri hem de su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından önem taşımaktadır. Balıkçılarımız tarafından zorlu şartlarda yakalanarak sofralarımıza sunulmakta olan ve insan beslenmesinde özellikle de çocuk gelişiminde sayısız faydaları olan bu değerli ürünün tüketiminin artırılması sağlıklı yaşam için son derece önem arz etmektedir. Su ürünleri av yasağı denetimleri İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli su ürünleri ekipleri, polis, jandarma ve belediye zabıtaları tarafından yapılmakta olup, yasağa uymayanlar hakkında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu çerçevesinde yasal işlem uygulanacaktır” ifadelerine yer verildi.

YAPILAN USULSUZLUK İDARİ PARA CEZASI MİKTARI

Sarı Belgesiz ticari balık avcılığı yapan kişilere      1.000TL-5. OOOTL

Yeşil Belgesiz ticari avcılık yapan gemilere            5.000TL-50.000TL

Olta ile avcılık usullerine aykırı hareket edenlere             250TL -500TL

Sarı ve Yeşil Belgesini teknesinde bulundurmayanlara   1.000TL

Gölü Kiralayan Kooperatif Başkanının usulsüzlük yapması durumunda(Yasak dönemde balık alımı/küçük boyda balık alımı vb.)        2.500TL-25.000TL

Elektrik/Bomba/torpil/Dinamit ile avcılık              10.000 TL

Küçük gözlü ağlarla avcılık/Zaman yasaklarına uymadan avcılık  4.200TL

Gece balık avcılığı yapmak           50.000TL

Avlanma yasağındaki balıkların satışı nakli vb.    5.000TL

Tarım Bakanlığının izni olmadan balıklandırma çalışması yapmak               10.000TL - 20.000TL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BULDAN'DA ECZANELERİN ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ
BULDAN'DA ECZANELERİN ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ
DENİZLİ VALİLİĞİ AÇIKLADI
DENİZLİ VALİLİĞİ AÇIKLADI