AĞAÇLAR İÇİN ENDÜSTRİYEL PLANTASYON AÇIKLAMASI YAPILDI

AĞAÇLAR İÇİN ENDÜSTRİYEL PLANTASYON AÇIKLAMASI YAPILDI

Buldan Üç Yol Orman Deposu Arkası Hayal Yüzme Havuzu Çevresinde Bulunan Yüzlerce Çam Ağacı Orman Bakanlığının Endüstriyel Plantasyon Çalışması Sebebiyle Birer Birer Kesiliyor.

Reklam
17 Haziran 2019 - 21:11 - Güncelleme: 17 Haziran 2019 - 21:32

Güney yolu kavşağı üçyol orman deposu arkasında bulunan hayal yüzme havuzunun dış çevresinde bulunan ve adeta çam ormanını andıran bölge tamamen düzlenip yerine yeni ağaçların dikileceği ifade edildi. Yüzlerce çam ağacının bulunduğu bölgede ekipler kesim işlemlerine başladı. Kesimler bitince bölgedeki tüm ağaçların kesilip düzleneceği ve aynı bölgeye hızlı büyüyen ağaç türleri dikileceği belirtildi.

Yapılan bu uygulama bazı vatandaşlar ve çevreciler tarafından tepki ile karşılanırken yapılan açıklamada çam havasının solunduğu, yüzlerce ağacın bulunduğu ormanlık alandaki ağaçlar kesilerek yerine yeni ağaçlar dikilecekmiş. Kesilen ağaçlar gayet sağlıklı ve uzun yıllardır o bölgede adeta oksijen deposu görevi görmekteydi. Ortada zaten bir ağaçlık alan varken bu ağaçlık alanı yok edip yerine ayrı bir ağaçlık alan yapılacağı yani ormanı yok edip yerine yeni ağaçlar dikileceğinin belirtilmesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Endüstriyel ihtiyaç demek elimizdeki ormanı yok etmek demek olmamalı. Bunun başka bir çözüm yolu da olmalı" dediler.

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız Buldan orman işletme şefliği yetkilileri ise yaptıkları açıklamada ; Tarım ve Orman Bakanlığımızın 2019 yılı endüstriyel plantasyon çalışmaları kapsamında ihalesi yapılan yerde kesim çalışmaları başlatıldı. Bu kapsamda bu yer tamamen sürülerek yerlerine hızlı büyüyen ağaç türleri dikilecek" denildi.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Metin
    1 yıl önce
    İhale fi*** dendiğine göre birilerine peşkeş çekiliyor anlaşı***. Bu yeşil nefretini başka yerlerde görüyorduk zaten ama Buldan’a kadar uzanabileceğini sanmamıştım. İçindeki yok ettiğiniz canlı habitatının yerine de “endüstriyel”ini dikersiniz artık. Nasıl içim yanıyor..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YAYLA GÖLÜNDEKİ KAZA KORKUTTU
YAYLA GÖLÜNDEKİ KAZA KORKUTTU
İÇME SUYU SORUNUNA SONDAJLI ÖNLEM
İÇME SUYU SORUNUNA SONDAJLI ÖNLEM