ANGORA YÜNÜ ŞAL’A İLGİ BÜYÜK

ANGORA YÜNÜ ŞAL'A İLGİ BÜYÜK

Buldan’da El Dokuma Tezgahlarında Ustalar Tarafından Günde Sadece Bir Adet Dokunabilen Angora Yünü Şal’a İlgi Büyük.

Reklam
11 Şubat 2019 - 12:10 - Güncelleme: 11 Şubat 2019 - 15:38

Osmanlı döneminden bu yana el dokumasıyla adı özdeşleşen, Yıldırım Beyazıt'ın kızına gelinlik, Genç Osman'a gömlek, Barbaros'a şal dokuyan ve dokumanın Başkenti olarak anılan Buldan’da özellikle soğuk Ülkeler tarafından tercih edilen Angora yününden şal üretiminde taleplere yetişilemiyor.

Dokuması diğer çeşitlere göre çok daha zor olan ve bir el tezgahıyla günde bir adet dokunabilen angora şallar soğuktan koruyucu özelliği sebebiyle özellikle Rusya, Amerika ve birçok Avrupa ülkesi tarafından ilgi görüyor.

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan Buldanlı tekstilci Ali Erensoy ; Angora yünü şalları dokumak ipek ve benzerlerine göre çok daha zor. El tezgahlarımızda diğer şallardan günde dört adet dokuyabiliyorken Angora yünü iple bir adet dokuyabiliyoruz. Angora yününün soğuktan koruyucu özelliği ve yumuşak olması tercih sebebi oluyor. Angora yünü şallara talep çok ama hem angora yünü temininde zorlanmamız hem de dokuması zor olması sebebiyle talepleri karşılayamıyoruz.

El tezgahı ustası Selahattin Kaçanoğlu’da Angora yünü tavşana zarar vermeden boynunun altındaki tüyleri keserek elde edilen bir yündür. Temini ve dokuması oldukça zor olan pamuğu andıran yapısı vardır. Özellikle Rusya, Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa gibi soğuk Ülke vatandaşları tarafından tercih edilmektedir. Angora yünü şalların adet fiyatı 150-200 TL arasında değişmektedir. Şu sıralar gerek yurt içi gerek yurtdışından talepler alsak da angora ipi temini ve zor dokunması sebebiyle taleplere yeterince cevap veremiyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ PARTİ'DE BULDANLI 4 İSME ÖNEMLİ GÖREV
İYİ PARTİ'DE BULDANLI 4 İSME ÖNEMLİ GÖREV
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI BİNLERCE BEĞENİ ALDI
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI BİNLERCE BEĞENİ ALDI