BULDAN’IN DEPREM TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR

BULDAN’IN DEPREM TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin deprem tehlike haritası 22 yıl sonra yenilendi. Yeni harita Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni haritaya göre toplam 52 il merkezinin deprem tehlike değeri değişti..Denizli’de ise bazı alanların deprem riskinin fazla bazıların ise az olduğu görüldü.

Reklam
20 Mayıs 2018 - 15:23

"Artık elimizde parsel parsel riski değerlendireceğimiz bir haritamız var" Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın bahsettiği o harita artık resmen devrede. Türkiye'nin Deprem Tehlike Haritası 22 yıl sonra yenilenerek Resmi Gazete'de yayımlandı.

Eski haritalarda olduğu gibi artık deprem derecesi kavramı kullanılmayacak. Bunun yerine ivme değeri kullanılıyor. Yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası'nın da bir deprem anında minimum koşullarda beklenebilecek en büyük yer ivmesi değerlerini verdiği belirtiyor. Yani bu haritanın bir risk haritası olmadığı vurgulanıyor. Risk haritası olması için ''Bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir' 'mesajı veriliyor.

Yeni haritaya göre toplam 52 il merkezinin deprem tehlike değeri değişti. 46 il merkezinin deprem tehlikesi azaldı, 6'sının ise yükseldi.

Denizlideki deprem haritasına göre; Çivril’in kuzey kısımlarına doğru risk artarken güney kısımlarında ise deprem riskinin az olduğu görüldü. İlçemizin de yer adlığı Buldan, Sarayköy, Babadağ, Pamukkale, Merkezefendi, Honaz,  Acıpayam, Serinhisar ve Çameli deprem riskinin fazla olduğu ilçeler arasında yer alıyor. Çal ilçesi ise güney kısımları deprem riskinin daha fazla olduğu yerler arasında. Bekilli, Kale, Tavas, Beyağaç, Baklan, Bozkurt ve Çardak deprem şiddeti daha az olduğu görülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOKAK DÜĞÜNLERİ İÇİN YENİ KARARLAR ALINDI
SOKAK DÜĞÜNLERİ İÇİN YENİ KARARLAR ALINDI
BULDAN'IN ÜÇ SOKAĞI DAHA TURİZME KAZANDIRILIYOR
BULDAN'IN ÜÇ SOKAĞI DAHA TURİZME KAZANDIRILIYOR