BULDAN MÜFTÜSÜ YILDIZ’DAN BERAT KANDİLİ MESAJI

BULDAN MÜFTÜSÜ YILDIZ'DAN BERAT KANDİLİ MESAJI

Buldan Müftüsü Yasin Sadettin Yıldız Yaklaşan Berat Kandili Dolayısıyla Bir Mesaj Yayınladı.

Reklam
17 Nisan 2019 - 18:21

      Üç ayların içerisinde barındırdığı, gönül evlerimizi aydınlatan kandillerden biri olan Berat Kandiline ulaşmış bulunuyoruz. Şaban ayının on beşinci gecesine tekabül eden 19 Nisan'ı 20 Nisan'a bağlayan gece Berat Kandilidir. Berat, Arapça beraet (البرائة) kelimesinin Türkçeleşmiş şeklidir. Beraet, "iki şey arasında ilişki olmaması, kişinin bir yükümlülükten kurtulması" anlamına gelir. Müslümanlar Allahü Teala'nın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulmayı ümit ettiklerinden bu geceye Berat Gecesi denmiştir.

     Berat Gecesini diğer gecelerden farklı bir şekilde geçirmek, bu gecede daha fazla ibadet etmek âdet haline gelmiştir. Bu âdet Hz. Peygamber (s.a.v)'in "Allahü Teala -rahmetiyle- şabanın on beşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesi koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar"[1] müjdesine dayanmaktadır. Bir kısım İslam alimine göre; kıble Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Haram istikametine Hicretin ikinci yılında Berat Gecesinde çevrilmiştir.

    Müslümanlar cuma ve bayramlar dışında kandil geceleriyle heyecanlarını tazelerler. Resûl-i Ekrem (s.a.v)'in müjdelerine ulaşabilmek için kandil gecelerini değerlendirirler. Berat Gecesi de kaza namazı kılınarak, Kur'an-ı Kerim okunarak, dua edilerek, hayır-hasenat yapılarak ve gündüzünde oruç tutularak değerlendirilmelidir. Yine bu gece vesilesiyle konu komşularımızın kandilleri tebrik edilmeli, akrabalarımızla kandilleşilmeli ve gönülleri alınmalıdır. Büyüklerimizin kandilleri tebrik edilmelidir.

    Suçlu sandalyesindeki sanık, berat etmek için çırpınır durur. Avukatlarına başvurur. Çalışmalarının kabul edilmesi, tasvip görmesi için dernek kongrelerinde ibra maddesi konur. Bütün bu çalışmalar ve gayretler temize çıkabilme çabasıdır. Geçici dünyada bu kadar çalışma, bu kadar gayret ve fedakârlık yapılırsa ebedi alem için daha fazla çalışılması gerekmez mi?

    İnsanın temize çıkması, bir ömür boyu yaptıklarının ibra edilerek tasdik edilmesi, beratını alarak Cennet ve Cemalullah'a ulaşması ne büyük lütuftur! Berata giden ilk adım olarak Berat Gecesinden istifade edelim. Rabbimize yönelelim. Peygamberlerin, sıddıkların ve şehitlerin yürüdükleri yolu takip edelim. Kendi kendimize söz verelim. Beratı almak için gecenin bereketi ve feyzinden istifade edelim.

   Bu duygu ve düşüncelerle Buldanlı Aziz Kardeşlerimin mübarek Berat Kandillerini tebrik ediyorum. Rahmet, bereket ve afiyete vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum.

Buldan Müftüsü Yasin Sadettin Yıldız

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YAYLA GÖLÜNDEKİ KAZA KORKUTTU
YAYLA GÖLÜNDEKİ KAZA KORKUTTU
İÇME SUYU SORUNUNA SONDAJLI ÖNLEM
İÇME SUYU SORUNUNA SONDAJLI ÖNLEM