BULDAN ZEYBEĞİ YENİDEN DOĞUYOR

BULDAN ZEYBEĞİ YENİDEN DOĞUYOR

Buldan’a özgü bir halk oyunu olan Buldan Zeybeği’nin gelecek kuşaklara aktarılması için Buldan Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce çalışma başlatıldı.

Reklam
13 Kasım 2019 - 15:37

Geçmiş yıllarda Buldan düğünlerinde ve çeşitli etkinliklerde sıklıkla oynanan ve günümüzde de unutulmaya yüz tutmuş Buldan Zeybeği yeniden hayat buluyor.

Uzun bir geçmişe dayanan köklü bir kültüre sahip Buldan İlçemizin unutulmaya yüz tutmuş, yöreye özgü Buldan Zeybeğimizi, Buldan’da yaşayan  kültür ve oyun bilgisi olan büyüklerimiz ile araştırıp, oynatıp, analiz edip, derlediklerini belirten Buldan Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Tolanvağa gazetemize yaptığı açıklamada; “kültümüzle buradayız’ diyen Buldan Halkına, gençlerine ve çocuklarına Buldan Zeybeğini öğretmenin ve oynatmanın görev olduğu bilinci ile unutulmaya yüz tutmuş Buldan Zeybeğini yeniden ayağa kaldıracağız.Oyunu bilen büyüklerimizle görüşerek oyunla ilgili bilgi ve figürleri öğrendim. Amacımız unutulmaya yüz tutmuş bu oyunumuzu gelecek nesillere aktarmak. Buldan Zeybeği ve diğer hak oyunlarını öğrenmek isteyen herkesi  İlçe stadyumu içerisinde bulunan salonumuza davet ediyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
65 YAŞ ÜZERİ VE 20 YAŞ ALTINA ANONSLU UYARI
65 YAŞ ÜZERİ VE 20 YAŞ ALTINA ANONSLU UYARI
BULDAN'DA BİN LİRALIK SOSYAL YARDIMLAR ÖDENMEYE BAŞLANDI
BULDAN'DA BİN LİRALIK SOSYAL YARDIMLAR ÖDENMEYE BAŞLANDI