EMLAK VERGİSİNİ ÖDEMEYENLER DİKKAT
Reklam

EMLAK VERGİSİNİ ÖDEMEYENLER DİKKAT

Emlak, Çevre Temizlik ve İlan Reklam Vergileri’nin ikinci taksitleri için ödeme süresi 2 Aralık Pazartesi günü mesai bitimi sona eriyor.

Reklam
Reklam
29 Kasım 2019 - 16:47

Vatandaşlarımız 2 Aralık Pazartesi günü mesai bitimine kadar emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinin ikinci taksitlerini, TC kimlik numarası veya mükellef sicil numarası ile Buldan Belediyesi hizmet binası girişinde bulunan emlak servisine, kit veya kredi kartı ile ödeyebilecekler.

Bazı İl ve İlçelerde emlak vergileri internet üzerinden ödenebilirken Buldan'da emlak vergisi ödemek isteyenlerin Belediye emlak servisine gitmeleri gerekiyor.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ ŞARTLARI

Türkiye genelinde tek bir konuta sahip olmak.

Emekli Sandığı,SSK, Bağ-Kur Emeklinin sahip olduğu evin brüt 200 metrekareyi aşmaması gerekir.

Emlak vergisi muafiyeti için emekli maaşı dışında hiçbir gelirin bulunmaması.

Bu üç şartın yerine getirilmesiyle, emekliler vergiden muaf oluyor. Emeklilikte muaflık olabilmek için emeklinin sahip olduğu evde bizzat oturma şartı ise aranmıyor.

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'nun 8.maddesinin ikinci fıkrasında yer alan vergi muafiyeti şöyle tanımlanmıştır;

"Bakanlar Kurulu, kendisine bakmakta mükellef kimsesi olup, 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskeni olması halinde bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir" hükmü yer almaktadır.

Emlak vergisi muafiyeti başvurusu nasıl yapılır?

Emlak vergisinden yararlanabilmek için belediyelere emlak vergisi muafiyet dilekçesi verilir. Muafiyet dilekçesi verildikten sonra, koşullara uyulduğu taktirde emekliler emlak vergisinden muaf tutulur. Belediyelere bildirimde bulunulmadığı taktirde emlak vergisi mükellefiyeti devam etmektedir.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
COVİD-19'UN EKONOMİ ÜZERİNE ETKİSİNİ DEĞERLENDİRDİ
COVİD-19'UN EKONOMİ ÜZERİNE ETKİSİNİ DEĞERLENDİRDİ
BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ
BAŞARILI SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ