HASTAHANE, ÖLÜMCÜL SEPSİS’E DİKKAT ÇEKTİ
Reklam

HASTAHANE, ÖLÜMCÜL SEPSİS'E DİKKAT ÇEKTİ

Dünya sepsis günü dolayısıyla Dünya da yılda 30 milyon insanı etkilemekte ve 9 milyona yakın ölüme neden sepsis hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi tarafından stant açılıp bilgilendirme yapıldı.

Reklam
Reklam
19 Eylül 2019 - 15:35 - Güncelleme: 19 Eylül 2019 - 17:44

Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Arif Cerit Hizmet Binasında sepsis hastalığına dikkat çekmek amacıyla hastane personeli tarafından hastane girişinde stant açılarak hastalık ve korunma yolları anlatıldı, broşürler dağıtıldı.

Sepsis yaş, cinsiyet ve  sosyo-ekonomik  göstergelerden bağımsız olarak her kesimde görülebilen, vücudun enfeksiyona karşı gösterdiği kontrolsüz ve abartılı yanıt sonucunda kendi doku ve organlarına zarar vermesiyle ortaya çıkan, bağışıklık sisteminin çökmesine neden olabilen, erken teşhis edilip tedavi edilmezse ölümcül seyredebilen klinik bir tablodur.

Dünya da yılda 30 milyon insanı etkilemekte ve 9 milyona yakın ölüme neden olmaktadır. Sepsis hastalığı her 4 saniyede 1 kişinin ölümüne sebep veren oldukça ciddi bir hastalıktır. Özellikle çoğu hastalık gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde kendini gösteren bu hastalık herkeste oluşabilir. Enfeksiyonların birçoğu sepsise yol açabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler risk altındadır. Bunlar 60 yaş üzerindeki erişkinler, 1 yaş altındaki çocuklar, kronik akciğer, karaciğer, kalp hastalığı olan kişiler, şeker (diyabet) ya da AIDS hastalığı olanlar veya dalağı olmayan kişilerdir.

Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili ve ucuz yöntem, el yıkamadır. Bireylerin ve sağlık personelinin doğru teknikle el yıkama alışkanlığını geliştirmesi, birçok önemli hastalıktan korunmada çok etkilidir. Çocukluk ve erişkin döneminde önerilen aşıların tam olarak uygulanması da sepsise neden olan enfeksiyonları önlemektedir. Antibiyotiklerin yerinde ve doğru kullanılmamasına bağlı olarak, bu grup ilaçlara karşı bireylerde direnç gelişebilmektedir. Gelişen antibiyotik direnci nedeniyle, sepsis tedavisi için gerektiğinde antibiyotikler yeterli etki gösteremediklerinden, sepsis tedavisinde başarı sağlanamayabilir. Bu nedenle toplumda antibiyotiklerin akılcı kullanılmasının sağlanması çok önem kazanmaktadır.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MASKE, SECCADE, SOSYAL MESAFE ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
MASKE, SECCADE, SOSYAL MESAFE ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
BULDAN'IN MEYELE GİRİŞİ TRAFİĞE AÇILIYOR
BULDAN'IN MEYELE GİRİŞİ TRAFİĞE AÇILIYOR