HİBE İLE MANTAR ÜRETİM TESİSİ KURDU

HİBE İLE MANTAR ÜRETİM TESİSİ KURDU

Buldan Yenicekent mahallesinde genç girişimci Neşe Ünlü (27), aile ekonomisine katkı sağlamak için İlçe tarım müdürlüğüne başvurarak devlet desteğiyle mantar üretim tesisi kurdu.

Reklam
10 Mart 2019 - 22:11 - Güncelleme: 10 Mart 2019 - 22:19

Yenicekent Mahallesi'nde yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Neşe Ünlü, 2 yıl önce kendi ayakları üzerinde durmak amacıyla iş kurmak istedi. Eşi Emre Ünlü'nün desteğini de alan Neşe Ünlü, Buldan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne başvurarak yetkililerle görüştü. Lise mezunu Ünlü, istiridye mantarı projesiyle genç çiftçi desteğine başvurdu. Projesi onaylanan Ünlü, proje kapsamında 30 bin lira hibe desteği alarak üretim tesisini kurdu. Sabahları çocuklarını okula bıraktıktan sonra kurduğu tesisin yolunu tutan Ünlü, ayda 4 kez hasat yaptığı tesisindeki ürünlerini toptan ve perakende olarak satıyor.

Kadınların kendilerine güvenmesi gerektiğini belirten Ünlü, "Eşe bağlı olmak bizim ilk kuralımız, ama eşin eline değil, gözüne bakmak daha güzel. Eşim bana destek oldu. Başarılı olduğumu düşünüyorum. Artık yapabileceklerimi de gördü. Yaptığım iş bana gurur veriyor. Kadınlar yapabilir miyim diye tereddüt yaşamasın. Kendilerine güvensinler. Cesaretli olsunlar. Cesaret bu işin olmazsa olmazı" diye konuştu.

Desteklerle ilgili gazetemize açıklama yapan Buldan İlçe tarım müdürü Serdal Uğur ; 3 sene uygulanan genç girişimci projesinden 39 genç çiftçimiz yararlanmıştır. 30.000 TL  genç çiftçi başına geri ödemesiz destek verildi. Üreticilerimiz ile devamlı görüşmeler yapılıp teknik destek Buldan tarım müdürlüğümüz tarafından verilmektedir. Devletimizin sunduğu destekler ile ilgili bilgi almak isteyen herkes İlçe tarım müdürlüğümüzden detaylı bilgi alabilirler” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YAYLA GÖLÜNDEKİ KAZA KORKUTTU
YAYLA GÖLÜNDEKİ KAZA KORKUTTU
İÇME SUYU SORUNUNA SONDAJLI ÖNLEM
İÇME SUYU SORUNUNA SONDAJLI ÖNLEM