Reklamı Geç
İLÇE MÜFTÜSÜ YILDIZ’DAN ÜÇ AYLAR VE KANDİL MESAJI
Reklam

İLÇE MÜFTÜSÜ YILDIZ'DAN ÜÇ AYLAR VE KANDİL MESAJI

Buldan Müftüsü Yasin Yıldız Üç Aylara Girilmesi ve Regaip Kandili Vesilesiyle Bir Mesaj Yayımladı.

Reklam
26 Şubat 2020 - 12:20

Saygıdeğer Okuyucularım!

Allah’ın selamı, bereketi, afiyeti üzerinize olsun. Bizleri tekrar manevi feyiz ve bereket mevsimi olan Üç Aylar’a (Recep, Şaban, Ramazan) ulaştıran Yüce Mevla’ya hamdolsun. Ümmeti olmakla şerefyap olduğumuz Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya (sav) salat ve selam olsun. 25 Şubat Salı günü Recep ayına girmiş bulunuyoruz. Recep ayının ilk Cuma gecesi olan 27 Şubat’ı 28 Şubat’a bağlayan gece Regaib Kandilini idrak edeceğiz. Yine Recep ayında idrak edeceğimiz Mirac Kandili 21 Mart Cumartesi günüdür. Şaban ayının 15. Gecesinde Berat Kandili ile cehennemden kurtuluş beratını talep edeceğiz. Kur’an-ı Kerim’in nuruyla bereketleneceğimiz Ramazan-ı Şerif’in 27. Gecesinde Kadir Gecesini idrak edeceğiz.

Resûl-i Ekrem (sav) Recep ayı geldiğinde “Ey Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259) şeklinde dua etmiştir. Regaib; ragibe kelimesinin çoğuludur. Rahmet, nimet ve iyiliği bol demektir. Regaib gecesi duaların kabul edildiği, Cenab-ı Allah’ın mü’min kullarına ihsan ve ikramının bol olduğu gecedir. Beş vakit namazdan önce sabahlı-akşamlı günde iki vakit kılınan namazın ilk emredildiği gecedir.

Dini hayatımızı renklendiren, imanımızı vecde getiren bu mübarek geceyi arınma vesilesi edinelim. Tevbe-istiğfar ederek hayatımızı otokontrolden geçirelim. Kur’an-ı Kerim okuyalım. Çoluk çocuğa hediye vererek onları sevindirelim. Kabirleri ziyaret ederek vefat eden yakınlarımızı yâdedelim. Geçmişte ihmal edilmiş farzların kazasını yerine getirelim. Hz. Peygamber (sav) Efendimize salat-ü selâm getirelim. Pek kısa olan ömrümüzü böyle bulunmaz fırsatlarla uzatalım. Yüce Mevla’nın rahmetine ve rızasına daha yakın olalım. Kandil vesilesiyle başta anne-babalarımız olmak üzere büyüklerimizin hal ve hatırlarını soralım. Kandillerini tebrik edelim. Eş, dost, akraba ve komşularımızla kandilleşelim. Uyalım Hz. Muhammed’e... Doyalım o rahmete… Dur diyelim gaflete!...

Bu duygu ve düşüncelerle Üç Aylarınızı ve Regaib Kandilinizi tebrik eder, af ve mağfiret mevsiminin ilçemize, yöremize, ülkemize, Alem-i İslam’a hayır ve bereket getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim. Birliğimizin ve beraberliğimizin perçinlenmesine; nifakın ve ayrılığın yok olmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Çarşı Camindeki kandil programına halkımızı davet ediyor, saygılar sunuyorum.

 

 

Yasin SadettinYILDIZ

                                                                                                         Buldan Müftüsü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BULDAN'DA ECZANELERİN ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ
BULDAN'DA ECZANELERİN ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ
DENİZLİ VALİLİĞİ AÇIKLADI
DENİZLİ VALİLİĞİ AÇIKLADI