Reklamı Geç
KARAKÖY KİLİMLERİ İZMİR’DE SERGİLENDİ
Reklam

KARAKÖY KİLİMLERİ İZMİR'DE SERGİLENDİ

Bir süre önce Buldan Belediyesi ve TEV Anadolu Lisesi ile imzalanan protokol meyvelerini vermeye başladı.

Reklam
11 Mart 2020 - 20:22

Ocak ayı içerisinde Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi ile Buldan Belediyesi arasında imzalanan ve İlçemizde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden gündeme taşıyarak ilçe ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan proje TUBİTAK tarafından kabul edildi.

Buldan Karaköy mahallesinde bundan on sene öncesine kadar üretimi devam eden kilimler farklı motif ve çizgilerle dikkat çekmekteydi. Son on yıldır üretimi durduğu belirtilen Karaköy kilimlerinin unutulmaması ve gelecek nesillere taşınması için çalışmalar başlatıldı.

Bu kapsamda Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi Tarih Kulübü öğrencileri Ufuk Can Karataşlı ile Berkay Ünal’ın öğretmenleri Sedat Serdaroğlu danışmanlığında hazırlanan, unutulmaya yüz tutmuş Karaköy Kiliminin yeniden üretilmesi ve ekonomiye kazandırılması hedeflenen “Bizim Motifimiz, Bizim Geleneğimiz” temalı proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Karaköy Kilimleri,TÜBİTAK İzmir Bilim Fuarında ziyaretçilere tanıtıldı.

Ortaöğretim öğrencilerinin projelerinin yer aldığı sergi 12 Mart Perşembe günü sona erecek.

Proje kapsamında envanteri çıkartılan Karaköy kilimleri için Buldan Belediyesince Karaköy Mahallesindeki eski üreticilere iplik temini sağlanıp üretimin devamı desteklenecek. Ayrıca, restorasyonu tamamlanarak turizme açılan ‘Dokumacılar Pazarı Sokağı’nda üretim ve satış yerleri oluşturularak tanıtımını gerçekleştirilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜZELLEŞTİRME VAKFI'NDAN BERAT KANDİLİ MESAJI
GÜZELLEŞTİRME VAKFI'NDAN BERAT KANDİLİ MESAJI
BAŞKAN ŞEVİK'TEN BERAT KANDİLİ MESAJI
BAŞKAN ŞEVİK'TEN BERAT KANDİLİ MESAJI