KUZU GÖBEĞİ SEZONU AÇILDI

KUZU GÖBEĞİ SEZONU AÇILDI

Buldan’da yağışlı havaların ardından gelen güneşli hava kuzugöbeği severleri heyecanlandırdı. Nadir bulunan ve bu sene az olduğu belirtilen kuzugöbeği mantarı Kilogram’ı şuan için 100 TL’den satılıyor.

Reklam
11 Nisan 2019 - 19:16 - Güncelleme: 11 Nisan 2019 - 20:00

Buldan’da ormanlık alanlarda ve özellikle çam ağacı diplerinde sık rastlanan, bulması zor olan, vitamin ve fayda bakımından ise yüksek olan kuzugöbeğinde sezon açıldı. Vatandaşlar kuzugöbeği bulmak üzere ormanlık alanlarda aramalara başladı.

Geleneksel tıpta ve Anadolu hekimliğinde şifa kaynağı bitkiler arasında yer alan, içerisindeki vitaminlerin yanısıra bağırsak ve mide hastalıklarını tedavi amaçlı olarak kullanılan kuzu göbeği mantarı, şifa kaynağı olmasının yanında bazı vatandaşlar için gelir kapısı olmakla beraber bazı vatandaşlar için ise spor ve hobi olarak görülüyor.

Genellikle nisan ve mayıs aylarındaki yağmurlarla çam, meşe, gürgen, dişbudak, elma ve ceviz ağaçlarının dibinde yetişen kuzu göbeği mantarını toplayan Buldanlılar bu seneki fiyatların ortalama kilogramı 100 TL olduğunu belirtiyor

Bazı vatandaşlar ise topladıkları kuzu göbeklerini bekletip kurutarak kilogramını 400-500 TL'ye varan fiyatlarla satmayı tercih ediyor.

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan sanayi esnaflarından Tamirci Murat şu bilgilere yer verdi ; yıllardır kuzugöbeği toplarım. Bu sene de sezonu açmış bulunmaktayız.Bulması zordur. Şuanki durumda kuzugöbeği geçen yıllara göre daha az ancak yağmurlardan sonra çoğalmasını bekliyoruz. Bu sene kilogram fiyatlarının 100 TL civarında olduğu belirtiliyor. Bu işin maddi boyutunun yanısıra sağlığa da her yönden faydası var. Kuzugöbeği bulmak için ormanlık alanlarda arama yapıyoruz, ararken temiz hava alarak aynı zamanda spor yapmış oluyoruz. O an tüm dertleri, sıkıntıları unutuyoruz. Kuzugöbeği İlçemizde önemli bir yere sahip kuzugöbeği arayan herkese rast gelsin " dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HASTAHANE, ÖLÜMCÜL SEPSİS'E DİKKAT ÇEKTİ
HASTAHANE, ÖLÜMCÜL SEPSİS'E DİKKAT ÇEKTİ
ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI
ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI