MEZARLIĞA KONULAN LEVHA EZBER BOZUYOR

MEZARLIĞA KONULAN LEVHA EZBER BOZUYOR

Buldan İlçe Mezarlığı Girişine Buldan Müftülüğü Tarafından Konulan “Kabir Ziyareti ve Adabı” Başlıklı Levha Adeta Ezber Bozuyor.

Reklam
21 Ağustos 2019 - 20:27 - Güncelleme: 21 Ağustos 2019 - 20:35

İlçe Müftülüğü tarafından metni hazırlanan ve Buldan’ı Güzelleştirme ve Turizm Derneğinin sponsorluğunda İlçe mezarlığı girişine asılan levha hem dikkat çekiyor hem de ezber bozuyor.

Kabir ziyareti ve adabı başlıklı metinde kabir ziyaretinin önemi, ziyaretlerle ile ilgili hadisler, kabir ziyareti sırasında yapılması ve yapılmaması gerekenler belirtiliyor.

Metnin son paragrafında ise İlçemizde de oldukça yaygın olan cenazelerin ardından 7. günü, 40.günü ve 52. günü adetleriyle ilgili bilgilere yer veriliyor. Metinde “cenazenin yedinci, kırkıncı, elli ikinci gecesi gibi belli gün ve gecelere tahsis edilerek icra edilen hatim ve mevlit merasimleri hakkında Kuran-ı Kerim ve sünnete dayalı bir bilgi veya tavsiye mevcut değildir” deniliyor.

Mezarlık ziyaretine gelerek yazıyı okuyan vatandaşlar ise "İlçemizde ve Ülkemizde yaygın olarak gerçekleşen bu tür yanlış bilinen adetlerin son bulması için güzel bir uygulama olmuş. Bunun yanında cenazenin ardından cenaze sahibi tarafından verilen yemekler için de İlçemizin önde gelenleri tarafından birşeyler yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Cenaze yakınları cenazesinin acısını yaşayamadan taziyeye gelenlere yemek yetiştirme telaşına giriyor ve cenaze evlerinde dini sohbetler yerine çoğunlukla dedikodu olarak tabir edilen sohbetler yapılyor. Umarız yanlış bilinen ve yaygın olarak yapılan bu tür gelenekler bir an önce son bulur" dediler.

İlçe Müftülüğünden edinilen bilgiye göre de bu levhaların başka yerlere de konulacağı belirtildi.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • A,k.
  10 ay önce
  Eski Türk adetidir. Araplar bilmez..
 • M. Akif Can.
  10 ay önce
  Doğru konuşmak gerikiyorsa yerinde ve geç kalınmış bir karar.Bu adetlerin gene kimse yanlış anlamasın tabiri caiz ise gene midesi kocaman softa hocalar tarafından çıkarıldığı malumumuzdur.Ancak hiç birimiz dinimizi tam olarak bilmediğimizden ve çeşitli cemaat tarikatlar sebebi ile tam bir karmaşadan dolayı bu tür din kisvesi adı altında milletin sırtından karın doyurma tak tikleri yaygınlaştığına inanıyor ve oradaki ezber bozana katılıyorum saygılar...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇAY-KAHVE ÜCRETLERİNE ZAM YAPILDI
ÇAY-KAHVE ÜCRETLERİNE ZAM YAPILDI
BULDAN'LI AKIŞIK İYİ PARTI İL BAŞKANI SEÇİLDİ
BULDAN'LI AKIŞIK İYİ PARTI İL BAŞKANI SEÇİLDİ