PROF.DR.AVRALIOĞLU’NUN İSMİ SOKAKTA YAŞAYACAK

PROF.DR.AVRALIOĞLU'NUN İSMİ SOKAKTA YAŞAYACAK

Buldan Belediye Meclisinin Oy Birliğiyle Aldığı Karar ve Büyükşehir Belediye Meclisinin de kararı onaylamasıyla Hemşehrimiz Prof.Dr. Osman Zeki Avralıoğlu'nun İsmi Cumhuriyet Mahallesinde Bulunan Bir Sokağa Verildi.

Reklam
26 Kasım 2019 - 11:57

Buldan Belediyesi, ilçeye ve ülkeye önemli katlılar sağlayan ilim ve fikir insanlarının isimlerinin sokak ve parklara verilerek yaşatılması yönünde karar aldı.  Buldan Belediye Meclisi’nin oy birliği ile aldığı Buldan’ın yetiştirdiği bilim insanı Prof.Dr. Osman Zeki Avralıoğlu’nun adının verilmesiyle ilgili karar, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de kabul edildi.

Buna göre, Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı yapmış, uzun süre Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) İstatistik sorumlusu olarak görev yapan,  doğduğu büyüdüğü Buldan’ın tarihçesiyle ilgili kitabı bulunan Prof.Dr. Osman Zeki Avralıoğlu’nun adı, Cumhuriyet Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 33 No’lu sokakta yaşatılacak.

Buldan’ın yetiştirdiği ve ilçemizin tanıtımında, gelişiminde önemli katkılarda bulunan ilim, fikir ve iş dünyasından isimlerin yaşatılması için çalışma başlattıklarını söyleyen Başkan Mustafa Şevik, “Bizim ve Buldanlıların onlara vefa borcu var. Biz bu isimlerin unutulmaması, geçmişi gelecek  nesiller buluşturmak adına böyle bir karar aldık. Yeni açtığımız veya numaralı sokaklara, cadde veya parklarımıza Buldan’ın yetiştirdiği önemli şahsiyetlerin isimleri verilecek” dedi. Başkan Şevik, karara evet oyu veren  Belediye Başkanı Osman Zolan’a, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri ile Buldan CHP’li Meclis üyesi Erhan Türkmenoğlu ve Buldan Belediyesi Meclis üyelerine teşekkür etti.

Prof.Dr. Osman Zeki Avralıoğlu Kimdir?

Prof.Dr. Avralıoğlu, 1934’de Buldan’da bir bağ evinde doğdu. İlkokulu dört Eylül İlkokulu’nda orta  ve lise eğitimini ise Denizli Lisesi’nde tamamladı. 1947-1950 arası Buldan Belediye başkanı Yakup Türkmenoğlu’nun üç çocuğundan biri olan Prof.Dr. Avralıoğlu,  1955 yılında  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun süre memur, uzman grup yönetmeni gibi görevlerde bulundu.  Devlet İstatistik Enstitüsü’ne 1 yıl başkanlık yaptı, sırasıyla Nijerya, Gana, Roma Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO)'nın istatistik proje sorumlusu olarak görev alan Avralıoğlu,   İki yıl Atılım Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığını yürüttü. Avralıoğlu’nun yayınları arasında Buldan ve Yöresinin Tarihçesi adlı kitap da yer alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BULDAN'LI AKIŞIK İYİ PARTI İL BAŞKANI SEÇİLDİ
BULDAN'LI AKIŞIK İYİ PARTI İL BAŞKANI SEÇİLDİ
BÜYÜKŞEHİR TİYATROSU PERDELERİNİ AÇIYOR
BÜYÜKŞEHİR TİYATROSU PERDELERİNİ AÇIYOR