"SAKLI ÇEYİZ SANDIĞI" PROJESİNDE BULDAN’A GEZİ...

"SAKLI ÇEYİZ SANDIĞI" PROJESİNDE BULDAN'A GEZİ DÜZENLEDİLER

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen İl Özel Proje kapsamında "Muğla'nın Saklı Çeyiz Sandığı" projesi kapsamında Buldan'a teknik gezi düzenlediler.

Reklam
17 Ekim 2019 - 21:06 - Güncelleme: 17 Ekim 2019 - 21:15

Kaybolmaya yüz tutmuş kültür mirası el sanatlarını gün yüzüne tekrar çıkarmak, modernize ederek, gençlerinde konuya ilgisini çekmek ve gelecek nesillere bilgi aktarımı sağlamanın amaçlandığı proje kapsamında eğitim alan kadın çiftçilere üretim atölyesi kurularak usta-çırak geleneğinin de devam ettirilmesi hedefleniyor. Üretimin yanı sıra bir eğitim merkezi olarak kullanılacak atölyede çalışacak 12 kadın çiftçiye projenin ilk etabında Buldan'da teknik gezi düzenlendi.
Kadın üreticilerin örnek çalışmaları yerinde görüp diğer kadın üreticilerle tanıştıkları ve bilgi alış-verişi yaptıkları teknik gezinin ilk olarak Buldan’ı Güzelleştirme Derneği ziyaret edildi. Tezgâhlar incelendi. Daha sonra Derneğe bağlı işyerlerine gidilerek, dokumadan yapılan ürünler incelendi. Buradan da Buldan Belediyesi El Sanatları ve Kültür Merkezi ziyaret edilerek, burada bulunan tezgâhlar, dokumalar, işlemeler incelendi ve yetkililerden bilgi alındı. Sonrasında BELSAM'da bulunan dokuma ürünleri ve dokuma tezgâhları incelendi. Son olarak 14 mayıs caddesini gezen grup İlçeden ayrıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ PARTİ'DE BULDANLI 4 İSME ÖNEMLİ GÖREV
İYİ PARTİ'DE BULDANLI 4 İSME ÖNEMLİ GÖREV
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI BİNLERCE BEĞENİ ALDI
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI BİNLERCE BEĞENİ ALDI