TOPÇU: KATARAKT İÇİN DENİZLİ’YE GİTME ZORUNLULUĞU...

TOPÇU: KATARAKT İÇİN DENİZLİ'YE GİTME ZORUNLULUĞU KALKMIŞTIR

Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde ilk kez katarakt ameliyatları yapılmaya başlandı. Hastaneye yeni başlayan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Osman Parça tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarda oldukça başarılı sonuçlar elde edildiği bildirildi.

Reklam
10 Aralık 2019 - 13:26

Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde göreve başlayan ve İlçe’de ilk defa yapılan katarakt ameliyatlarını gerçekleştiren Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Osman Parça katarakt konusunda genel bilgi vererek belirtilerini ve yapılan işlemi şöyle anlattı: “Katarakt, görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybederek kesifleşip, matlaşmasıdır. Katarakt, en sık yaşlanmaya bağlı olarak görülse de doğuştan, şeker hastalığına ikincil olan, travma sonrası gelişen, kortizon gibi ilaçların uzun süre alınmasına bağlı tipleri de vardır. Görmenin bulanıklaşması, dumanlı ve puslu görme yaygın görülen belirtileridir. Katarakt, renklerin daha solgun, daha az keskin olmasına, ışıklarda dağılmaya sebep olabilir. Gazete ve kitap okumak, televizyon izlemek, araç kullanmak güçleşir. Bazı hastalarda da aydınlık, parlak ortamlarda görme azalmasına yol açar. Katarakt ilaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur ve oluşmuş bir kataraktın tek tedavisi ameliyattır. kullanılan ameliyat tekniği kısaca FAKO denilen “Fakoemülsifikasyon” yöntemidir. Bu ameliyat özel bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Göze küçük bir tünel açılarak, ultrasonik dalgalar oluşturan cihazın ucu ile göz içine girilerek kataraktlı lens yerinde, parçalanarak emilir. Çıkarılan lensin yerine, görme fonksiyonunu yerine getirecek kalıcı suni bir mercek (göz içi lensi) yerleştirilir. Hastanemizde ilk kez katarakt göz ameliyatlarını gerçekleştirmiş olduk. Bu imkanı sağlayan Başhekimimiz Uz. Dr Hamdi Topçu ve İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk’e teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Hamdi Topçu ise “Hastanemizdeki hizmet kapsamını ve kalitesini her geçen gün arttırma amacı ile çalışmaya gayret ediyoruz. Bu amaç doğrultusunda katarakt ameliyatlarının hastanemizde yapılmaya başlaması önemli bir gelişmedir ve artık Buldan halkı katarakt ameliyatı için Denizli merkeze gitme zorunluluğundan kurtulmuştur. Ameliyatları gerçekleştiren doktorumuza ve ekibine emeklerinden dolayı çok teşekkür ederim” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Hacip uğur
  6 ay önce
  Emek veren Ve emeği geçen herkese çok teşekkürler Buldan için bir nimetdir her nekadar Ankaradan memlekete bir destek ve yatırım gelmesede kendi insanımız yeter genede Devletimiz sağ olsun
 • Hatice sirlakoglu
  6 ay önce
  Tesekkurler butun emeyi gecenlere
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BULDAN'LI AKIŞIK İYİ PARTI İL BAŞKANI SEÇİLDİ
BULDAN'LI AKIŞIK İYİ PARTI İL BAŞKANI SEÇİLDİ
BULDAN BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU ONAYLANDI
BULDAN BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU ONAYLANDI