TRİPOLİS’TE ANITSAL ÇEŞME BULUNDU

TRİPOLİS'TE ANITSAL ÇEŞME BULUNDU

İlçemiz Yenicekent Mahallesi Tripolis Antik Kenti'ndeki kazılarda, milattan sonra 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen anıtsal çeşme gün yüzüne çıkarıldı.

Reklam
20 Ağustos 2019 - 09:35

 Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman: 'Bu yıl yaptığımız kazılarda kentin merkezi konumunda yer alan ve mükemmel seviyede korunmuş 32 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde 'U' planlı anıtsal çeşme bulduk' 'Çeşmenin Roma İmparatoru Hadrianus onuruna yapılmış olduğunu, ele geçirilen yazıtlar dahilinde düşünüyoruz'

Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman, yaptığı açıklamada, 40 kişilik ekiple 7 yıldır çalışma yaptıkları antik kentte önceki yıllarda ortaya çıkarılan yerlerin restorasyonuna devam ettiklerini belirtirken 'Bu yıl yaptığımız kazılarda kentin merkezi konumunda yer alan ve mükemmel seviyede korunmuş 32 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde 'U' planlı anıtsal çeşme bulduk' 'Çeşmenin Roma İmparatoru Hadrianus onuruna yapılmış olduğunu, ele geçirilen yazıtlar dahilinde düşünüyoruz' Oldukça etkileyici bir cepheye sahip çeşmenin antik dönemin dinsel inançları doğrultusunda kentte tapınım gören çeşitli tanrı ve tanrıçaların yanı sıra dönemin önemli yöneticilerinin ve eşlerinin heykelleriyle süslendiği ortaya çıkartıldı."

Birçok önemli buluntunun ortaya çıkarıldığı Tripolis antik kentinin Dünyanın en büyük antik kentlerinden olduğu ve kazı çalışmalarının 300 yıl süreceği öngörülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HASTANE ELLERE DİKKAT ÇEKTİ
HASTANE ELLERE DİKKAT ÇEKTİ
REKTÖR BAĞ :
REKTÖR BAĞ : "DESTEĞİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK"