ÜZÜM PARA ETSİN ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLSÜN

ÜZÜM PARA ETSİN ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLSÜN

Buldan’a bağlı Doğan, Bölmekaya, Oğuz ve Yenicekent mahallelerinde yılın ilk turfanda sultaniye çekirdeksiz üzümünün hasadı devam ederken bu sene rekoltenin düşük fiyatların ise yüz güldürdüğü belirtiliyor.

Reklam
25 Temmuz 2018 - 18:56

Manisa'nın Sarıgöl ilçesi başta olmak üzere çevre İllerden gelen işçilerin bağlardan makaslarla kestiği üzümler, selelere doldurularak tüccarlar tarafından kamyonlara yerleştiriliyor. Bu sene yağışlı havalar nedeniyle üzümde rekolte geçmiş yıllara oranla düşerken fiyatlar ise yükseldi.

İlçemiz Ülke genelinde Sultani çekirdeksiz üzüm hasadının yapıldığı ilk yerlerden olma özelliği gösteriyor. Üzüm fiyatlarının yüksek olması bu sene üreticilerin yüzünü güldürecek.

Üzümler toptan kilogramı fiyatı 1,60-1,90 lira arasında satılmakta.

Bölgede yaklaşık 38 bin dekar alanda üretim yapılarak 85 bin ton civarında ürün elde edilmekte. Fiyatlar şu an yaş üzümde 1.90 liraya kadar çıkmakta. Kuru üzümün peşin fiyatı ise 0,65-0.75 kuruş aralığında.

İlçemizde paketleme ve işleme tesisi olmadığından kesimi yapılan üzümler Sarıgöl ve Alaşehir'de işlenmekte.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Özkan Özen
    1 yıl önce
    Kimin yüzü gülüyor acaba çok merak ediyorum fiyat yüksek olsa nolur tonaj çıkmayınca 60 ton çıkan yerden 30 ton çıkınca o yüz güldüren fiyat nereye gidiyor hesap bilmeyen gülsün ilaç mazot işçilik nekadar arttı bizin üzüm 1500 tl kilo yarı yarıya noksan çıkınca bizim üzümler 750 kuruş ölü verdi umutlar kuş oldu.ucuverdi
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BULDAN STANDI ANKARA'DA YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
BULDAN STANDI ANKARA'DA YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
SARIOĞLU DEVRENİN SON MAÇI ÖNCESİ TARAFTARA ÇAĞRI YAPTI
SARIOĞLU DEVRENİN SON MAÇI ÖNCESİ TARAFTARA ÇAĞRI YAPTI