YAYLA GÖLÜ KUŞ GÖZLEMCİLERİNİ AĞIRLADI

YAYLA GÖLÜ KUŞ GÖZLEMCİLERİNİ AĞIRLADI

Avrupa Kuş Gözlem günü dolaysıyla, kuşların göç yolu olan ve kuş cenneti olarak tanımlanan Buldan Yayla Gölü’nde düzenlenen etkinliğe katılan çok sayıda kuş gözlemcisi, 34 farklı türde 350’ye yakın kuşu gözlemleme imkanı buldu.

Reklam
06 Ekim 2019 - 22:00 - Güncelleme: 06 Ekim 2019 - 22:12

Türkiye ortağı olduğu Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife International) tarafından her yıl 6-7 Ekim tarihlerinde düzenlenen Avrupa Kuş Gözlem Günü dolayısıyla kuş cenneti Buldan Yayla Gölü’nde etkinlik düzenlendi.   Buldan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın’ın ev sahipliğinde gerçekleştiren etkinliğe Denizli Milli Parklar Müdürü ekipleri, Kenan Süleyman Çüngür önderliğinde kurulan TRAKOR üyeleri ile çok sayıda kuş gözlemcisi katıldı.

Kuş Gözlemcileri,  en son coğrafyacıların yaptığı araştırmada oluşumu 20 bin yıl öncesine dayanan 500 dekarlık Yayla Gölü’nün çevresinde gerçekleştirdikleri gözlemde, 34 farklı türde 240’ın üzerinde kuşu tespit etme ve fotoğraflama imkanı buldu.

Şevik ; Yayla Gölü Turizme Kazandırılacak

Yayla Gölü’nün tanıtımına yönelik her etkinliğe belediye olarak destek vermeye hazır olduklarını söyleyen Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik,  “Buldan Yayla Gölü, gerek bünyesinde barındırdığı kuş türleri, gerek endemik bitkileri gerekse doğal güzelliği ile korunması gereken bir doğa harikası. Burasını turizme kazandırmak amacıyla çalışmalarımız devam ediyor” dedi. 

Yalçın ; 3 Saatte 34 Tür 311 Adet Kuş Sayımı Gerçekleştirdik

Etkinlik sonrası Avrupa Kuş Gözlem Gönü’nde, Manisa, Aydın, Uşak ve Denizlili kuş gözlemcileri olarak Buldan Yayla Gölü’nü tercih ettiklerini belirten Buldan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın, sabah saatlerinde başlayan etkinlikte 38 türde 240’ın üzerinde kuşu gözlemleme imkanı bulduklarını açıkladı. Yayla Gölü'nde 2. kez Avrupa Kuş Gözlem günü etkinliğini gerçekleştirdik. Doğa Derneği,Birdlife ve Kuşbank'ın birlikte düzenledikleri Avrupa Kuş Gözlem Günü Türkiyede bu yıl 10 yerde gerçekleşti. Denizli-Buldan Yayla Gölü'ndeki etkinlik 6 Ekim 2019 tarihinde saat 9.00 da başladı 3 saat sürdü. Buldan Doğal Hayatı ve Kültürünü Koruma Derneği , Denizli Orman ve Su işleri şube müdürlüğü, Trakor ve DENFOT(Denizli Fotoğraf Derneği) üyelerinin katıldığı 16 kişiden oluşan etkinlikte 34 tür 311 adet kuş sayımı gerçekleştirildi.Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şefik etkinliğe gelerek destek verdi.

Yayla programının ardından kuş gözlemcileri Buldan evleri ve çarşısını gezerek buradan da fotoğraflar çekmeyi ihmal etmedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GEÇEN SENE EVLERİ YANAN KAYIP KADIN BULUNDU
GEÇEN SENE EVLERİ YANAN KAYIP KADIN BULUNDU
BULDAN'DA YILAN OPERASYONU
BULDAN'DA YILAN OPERASYONU