Reklamı Geç
SAĞLIK VE SPOR
Ayhan Oymak

Ayhan Oymak

SAĞLIK VE SPOR

16 Mayıs 2018 - 19:22

                      Sağlık ve Spor aslında doğrusal bir şey dir. Yani Sağlıklı olmak için spor yapmamız gereklidir. Spor yapabilmemiz için sağlıklı olmamız şarttır.Bizler  sağlığımızı korumak ve daha sağlıklı olmak için spor yapmalıyız. Uyku düzenimizi, yaşam standardımızı, dengeli beslenmemize hayatımız boyunca dikkat etmeliyiz Sağlık hayatımızın her alanında ve her zaman önemlidir ve bu yüzden sağlıklı iken sağlığımıza gereken önemi vermeliyiz. Sağlığımız için çaba sarf etmeli ve gereken adımları da her zaman atmalıyız. Günde en azından yürüyüş yaparak sağlığımızı koruyabiliriz. Yeter ki biz sağlığımıza gereken önemi verelim.

             Sporun büyük yararları vardır. Spor yapmayı alışkanlık ve devamlılık haline getirenler fazla kilo almazlar. Dolayısıyla nefes darlığı kalp rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklar yaşamazlar. Spor yapan insanların kemikleri daha güçlüdür. Herhangi bir düşme, spor yaralanmalarında veya kaza geçirme gibi durumlarda kollarının, ayaklarının ve bacaklarının kırılması zor olur veya herhangi bir olumsuzlukta iyileşme süreci  daha etkilidir.
              Spor yapan kişilerde kan dolaşımı daha rahat olduğundan vücut ve cilt geç yaşlanır. Hayata pozitif bakışlar katar. Spor kişilerin iç organlarının daha iyi çalışmasını sağlar ve birçok rahatsızlığı ve hastalığı önler, kaslarımızı güçlendirir ve bağışıklık sistemimizi daha güçlü olmasını sağlar.
             Spor yapanlar daha hızlı, daha atik ve daha güçlü olurlar. Sporun ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Sporu alışkanlık ve devamlılık haline getiren insanlar depresyon ve stresten daha uzaktır. Mutlu olmaya etrafına pozitif ve renk katmaya meyillidir.
             Buldan’ımızda da çok güzel yürüyüş parkları, yürüyüş yollarımız vardır. Kestane deresinden vakıf mesirliğine, toprakçı kaşından yayla gölüne doğayla iç içe, yemyeşil bol oksijenli yürüyüş yapabileceğimiz yerler mevcuttur. O zaman spor dolu MUTLU ve GÜZEL günler dileğiyle.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar