Reklamı Geç
BESMELE
Ömer Uykun

Ömer Uykun

BESMELE

16 Mayıs 2018 - 19:27

Çok kıymetli okurlarımız, sizleri sevgi ve muhabbetle ALLAH’ın rahmeti mağfireti hepinizin ve hepimizin üzerine olsun.

Geçen sayıdaki yazımızda her işin başı besmele diyerek yazının konusunu ‘’besmele’’ belirleyip ve dilimizin döndüğünce bir giriş yapmaya çalışmıştık. Bu sayıda da aynı konuyla devam edeceğiz inşallah.

Besmele Allah’ın adıyla başlamak demektir. Bir başka deyişle başladığımız işte Allah’ın yardımını dilemektir. Allah’ın rızasına uygun hareket edeceğimizi, haram ve helale dikkat edeceğimizi ikrar etmek ve söz vermektir. ‘’Besmelesiz başlanan iş güdüktür’’ buyuruyor alemlere rahmet peygamberimiz. Diğer yandan yaşayabilmek, nefes alabilmek, konuşabilmek, görebilmek, işitebilmek, beslenebilmek v.b. hayatımız için olmazsa olmazları bizlere lütfeden Allah’ı unutmamanın adıdır. Verdiği nimetlerin farkında olduğumuzun bize verilenlerin emanet olduğunun bilinç halidir besmele.

İsraf etmek yönüyle meseleyi ele alırsak besmeleyle başlanan yemek israf olmaz. Fakat besmelesiz başlanan ve bitirilen yemek israf olur. Buda tatları algılamamızı sağlayan doyma hissiyatını bizlere lütfeden ve bunca nimeti önümüze seren Rabbimize nankörlük olur.

Besmelenin içeriği tarafından meseleye bakacak olursak çok derin manalar ortaya çıkar. Besmelede yer alan Rahman ve Rahim yani çok şefkatli, çok merhametli Allah’ın adıyla başlıyorum demektir.

Bizler besmeleyle başlarken eşimize, çocuğumuza, toplumda birlikte yaşadığımız insanlara ırk, dil,din,meşrep, mezhep ayrımı yapmaksızın merhametle muamele edeceğimizin sözünü vermektir besmele…  Sadece insanlara mı? Madem ki; her şeyi Allah yaratmıştır, merhamet etmiştir, şefkat etmiştir, bize de düşen yaratılan tüm varlıklara şefkat ve merhametle muamele etmektir.

İnsanoğlu eşrefi mahluktur. Yaratılanların en şereflisidir. Kainat yeryüzü, gece gündüz ve daha sayamayacağımız bir çok nimet emrimize verilmiştir. Allah kuluna merhamet eder, kulunun da yarattığı kullarına ve tüm varlığa merhametle muamele etmesinden razı olur.

Bir insan merhamet, sevgi, şefkat, acıma hissi bu duyguları kaybetmişse daha kaybedecek bir şeyi kalmamıştır. Merhametsiz insanlardan oluşan toplumların huzurlu olması mümkün değildir.

Merhamete en güzel örneklerden birisi yanıp kavrulan dünyadan Suriye Afrin’de operasyonda olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin mehmetciklerimizin sivil, masum, yaşlı, çocuk ve kadınların mağdur olmaması için gösterdiği hassasiyet dünya tarihine daha önce olduğu gibi emsalsiz bir örnek olarak not düşülecektir. Bu vesileyle şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza Allah’tan şifalar diliyorum.

Afrin’de operasyonda bulunan Mehmetçiklerimizin icra ettikleri görevlerinde Rabbim muvaffak eylesin. Ülkemizin birliğine, dirliğine kasteden  içteki ve dıştaki hainlere fırsat vermesin. Ezanların minarelerin gölgesinde necip milletimizi ailemi islam’ı ilelebet payidar eylesin.

Bir sonraki yazımıza kadar sağlık, sıhhat , şefkat ve merhametle her işinizin başının “besmele” sonunun “hayır” olması dileğiyle 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar