Reklam
  • Reklam
BİR YILI DAHA BİTİRMİŞKEN
Ömer Uykun

Ömer Uykun

BİR YILI DAHA BİTİRMİŞKEN

11 Şubat 2019 - 20:40

Yüce Allah (cc) kur’an-ı kerimde Asr suresinde ‘’ asr’a yemin olsun ki insan hüsrandadır.’’ Ancak iman edenler, Salih amel işleyenler, birbirlerine Hakk-ı ve sabrı tavsiye edenler müstesna buyuruyor. 2018 yılını bitirip 2019 yılından da bir ayı geride bıraktık. Zaman hızla akıp gidiyor. Akıp giden zamanda doğanlar büyüyor, vakti zamanı gelenler bu dünyadan göçüp gidiyor. Ve bizler üzerimize çöken dünyanın ağırlığından, mal, mülk, servet ve şöhretin gönül dünyamızı esir almasından dolayı her geçen gün bencilleşiyor, kibirleniyor, sanki ölmeyecekmişiz gibi tavırlar içine giriyoruz.

Yıl içerisinde belirlenmiş özel ve güzel günler var. Şimdi soralım kendimize; Aralık ayında farkındalık oluştursun diye ilan edilen Engelliler Günü bizde herhangi bir farkındalık meydana getirdi mi? En büyük engelin insanın Allah’ı ve peygamberi unutması olduğunu, diğer engellerin bir imtihan vesilesi olarak değerlendirmek gerektiğini düşünebildik mi?

Mevlid kandilini  kutlamayı kandil gecesi yatsı namazını camide kılmaktan daha öteye taşıyıp efendimizi tanımaya, anlamaya, sünneti saniyesini hayatımıza tatbik etmenin, asıl yapılması gereken olduğunu tefekkür edebildik mi ?

Aile fertlerimize, eşimize adaletle davranıp, çocuklarımızın bize birer emanet olduğu kız-erkek çocuk ayrımı yapmamayı öğrenebildik mi?

Yine soralım kendimize 2018 yılını bitirip 2019 yılına eriştiğimizde, yeni bir yıla kavuşturduğu için Allah’a şükredip, yeni yılımızın hayırlara vesile olması için duamı etmeliydik yoksa eğlence mekanlarında kutlama mı yapmalıydık.

Zaman hızla akıp gidiyor. Bir sor kendine içinden bir sen geçip gittin diye zaman mutlu oldu mu? Üzerinde bir sen yaşadın diye dünya mutlu oldu mu? Bir yetimin başını okşayıp, bir öksüzün gözyaşını silebildin mi? Ben hata ettim beni affet diye yaratanın huzuruna gelebildin mi?

Bitirmiş  olduğumuz yılı ve kavuştuğumuz yeni yılımızın hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor, bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar