Reklamı Geç
İSTİSMAR ÜZERİNE
Ömer Uykun

Ömer Uykun

İSTİSMAR ÜZERİNE

10 Eylül 2018 - 20:14

İnsanın malı, canı, şerefi, haysiyeti, onuru, bedeni…  dokunulmazdır. Yüce Allah (c.c.) insanı şerefli kılmış kainatı, alemleri, dünyayı, geceyi, gündüzü yaratmış ve insanoğlunun istifadesine sunmuştur.

Dünya hayatı bir imtihan yeridir. İnsanoğlu malı, mülkü, hayatı, evlatları, eşi…  ile imtihan edilmektedir. Yüce Allah (c.c.) bütün sayamayacağımız nimetlerin yanında insana bir de akıl vermiştir ki paha biçilemezdir. Bütün bu verdiklerine karşılık kendisine kulluk edinmesini, yaratılan bütün varlıklara merhamet edilmesini emretmiştir.

Aslında insanoğlu bir beden imparatorluğudur. Bu imparatorluğun sultanı kalbimizdir. Komuta merkezidir. Bütün kararlarımızı orada alırız. Buraya kalbe iman hakimse ortaya meleklerin gıpta edeceği bir insan ortaya çıkar. Allah’a kul, insanlara ve hayvanlara merhametli olur. Çevresini cennet kılar. Bir de şeytanın ve nefsinin hakim olup insan olma sıfatını kaybedenler vardır.

Ülkemizde son dönemlerde yaşanan hadiseler basit değildir. İnsan günah işleyebilir fakat 3 yaşında, 5 yaşında küçücük masum bedenlere cinsel istismarda bulunup öldürecek kadar canileşen kişileri insan saymak mümkün değildir. Veya istismara uğramış, şefkate muhtaç olanlara sırt dönmek, o durumda olanlara pislik gözüyle bakmak gayri insani bir davranıştır.

Kirleniyoruz… her geçen gün daha çok…

Sokaklarımız, insanlarımız, çatırdayan yuvalar, boşanmalar sonucunda ortada kalan çocuklar…

Tedbir almak zorundayız. Önce kendimize, ailemize, evlatlarımıza ahlakı, merhameti, kul olmayı, şefkatli olmayı öğretmek zorundayız.

Arpa ekip buğday biçemezsiniz. Allah’a kul olmaktan ne kadar uzaklaşırsanız huzur, refah, mutluluktan da o kadar uzaklaşırsınız.

Tecavüz, zina, fuhuş, içki, kumar, taciz, istismar o kadar artar. Nihayetinde bu olaylar yaşandıkça gereken tepki, gereken ceza verilmezse normalleşir. Önüne geçilemez bir hal alır.

Bu vesileyle gözbebeği yavrularımızı Yüce Mevla bu tür sapıklardan muhafaza buyursun.

                                        ÖMER UYKUN

          DELİKLİÇINAR YENİ CAMİİ İMAM HATİBİ

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar