Reklamı Geç
BULDAN' DA HAYALLER
Raziye Kölgesiz

Raziye Kölgesiz

BULDAN' DA HAYALLER

16 Mayıs 2018 - 19:10

                 Buldan’ da doğmuş, ekmeği ile doymuş, havası ile yaşamış, tulubunu yutmuş, kasnak makinesinde hayallerini kurmuş ve sonunda kendini İstanbul’da bulmuş bir hemşehrinizim.                 Buldan’ın toprağından mıdır suyundan mı bilmem ama; genci, yaşlısı, kadını, erkeği çalışkandır. Dokumacılık (çulfalık) bir zanaattır kimine göre. Bana göre sanattır. Bunu son yıllarda daha iyi anladım… Aslında belki pek de istemeden oturduğumuz kasnak makinasında ne şarkılar söylenir, ne hayaller kurulur, biliriz. 

              Aslan kuyruğunun arasına kurdele işlerken, aslında zikzaklı hayatın neresindeyiz düşünmeyiz ama herkesin o anda kurduğu hayalleri vardır. Makinenin başından kalkınca hayaller, bir sonrasına ertelenmiştir aslında. Ama yok olmaz gelişir, değişir ve güzelleşir. Lale, yaprak, yonca, madalyon işlerken, hele bir de sıvama yaparken o hayaller olmasa o işleme biter miydi?

              Her gün Buldanlı hanımların başarılarına dair haberler alıyoruz. Hepsini tek tek saymak mümkün değil. Tüm hanımlarımızla birlikte kendilerini kutluyorum. Buldanlı bir hanımın isteyip de başaramayacağı iş yoktur demeden geçemeyeceğim. Zaten bunun en canlı örneklerini hep birlikte görüyoruz. Emek kutsaldır, ama kadın emeği daha kutsaldır. Sevgili hanım kardeşlerim gerek birlikte  gerek bireysel birçok başarılara imza attılar, atmaya devam ediyorlar. 

             Kasnak makinesinde işlediği motiflerin; aslında tarihi, kültürel bir değeri olduğunu belki bilemiyor insan ama; sahip olduğumuz bu kültürel mirasa sahip çıkmamız gerekiyor. Eğer biz sahip çıkamazsak biri gelir ve elimizden alır.

            Nasıl mı? Elbette bu motifleri kendi yaratmış, kendi tasarlamış gibi kendi adına tescil ettirerek. Oysa bunlar bizim ortak kültürel mirasımızdır ve hepimiz için ortak olan bir kurumun elinde olması gereken değerlerdir. Bu konuda tanık olduğumuz ve işim gereği taraf olduğum acı tecrübeler de yaşanıyor elbette. Meslek örgütleri ya da Belediyeler bunu yapmalıdır, geç kalınmıştır ve fakat halen yapılabilecek bir şeyler vardır.  

             Sevgili hemşehrilerimin hayallerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları en önemli motivasyonu yine ta genlerimize kadar işleyen, içimizde hiç sönmeyen sanat kabiliyetinde bulacaklardır. Kendi tasarladıkları her motifi, her ürünü kendi adlarına ya da kurum ve kuruluşlar tescil Türk Patent Enstitüsünde ettirebileceklerini bir hukukçu olarak öneririm. Elbette tasarımcısı olarak kendi isimleri mutlaka yer almalıdır.

           Bugün en geniş anlamıyla tekstil sektöründe ve bilhassa ev tekstilinde firmalar ar-ge için büyük emek ve masraflar yapmaktalar. Buldanlı bir hanımın bir tasarımının böyle değerlenmesi çok güzel olacaktır. Kendi motivasyonunu artıracağı gibi; sanatımızın gelişmesine ve kültüre büyük katkı sağlayacaktır. Buldanlı hanımların her alanda gösterdikleri başarılarından hepimiz gurur duyuyoruz.

           BULDAN HABER Doğuş Gazetesi olarak hayatımıza yeniden giren bu kutsal girişimde bana da söz veren değerli büyüğümüz Sayın İskender Doğan’ a, Genel Yayın Yönetmeni Samet Kıyak ve emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıyla birlikte başarılar diliyor, hemşehrilerimi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar