Reklamı Geç
GELENEKSEL DOKUMA SANATI BULDAN
Salih KIYAK

Salih KIYAK

Salih Kıyak

GELENEKSEL DOKUMA SANATI BULDAN

21 Kasım 2018 - 20:32

Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya gelişlerinin ardından kurulan Buldan’ın tarihi aslında M.Ö. ki döneme kadar uzanır.

Geçen zaman içinde tüm dönemlerinde kültürel yapısını korumuş olan Buldan Osmanlı imparatorluğundan beridir geçmiş zamana dayanan yerleşim birimlerindendir.

İmparatorluğun kurucusu Osman Gazi, Yıldırım Beyazıt’ın kızının gelinliği, Barbaros’un şalı, Genç Osman’ın gömleği Buldan’da dokunmuştur.

Buldan dokumacılık kültürünün en bilinen örneğidir. El sanatı dokumacılığı evlerde, atölyelerde, genç-yaşlı herkesin ortak becerileriyle, hünerli elleriyle motiflenir, hazırlanır.

Buldan Denizli’ye 45 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Latif dokuma sanatı dokuma tezgahlarında ve el tezgahlarında dokunmakta, el işçiliğiyle kumaş motiflendirilmektedir.

İlk zamanlar göçebe ve aşiret düzeni gösteren sosyal yaşam daha sonra ziraat ve zanaate yönelmiş, pamuk ve yün gibi hammaddesi olan ürünler atölyelerde işlenerek imal edilmiştir.

Buldan’da tezgah geleneksel yaşam demektir. Kumaşın dokunmaya başlanmasıyla birlikte haşıl, boya, masır sarma, iş çözme hep el emeği ile yapılır. Makineleşme ile birlikte el sanatları işçiliği elde yapılarak, motorlu ve el tezgahları ile dokumacılık sanatı nesilden nesile süregelmiştir. Buldan’da geçim kaynağı dokumacılık demektir.

Dokumanın yanı sıra Buldan’da dikkat çeken diğer bir özellik ise doğasını kaybetmemiş olan tarihi Buldan evleridir. Bu evler devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Kültürel miras olarak kalan nostaljik yapılarıyla Buldan evlerinin hala geçmişten gelen güzellikleriyle varlığının korunmuş olması dikkat çekiyor. Mahalle aralarında dar patikalar arasında tarih kokan eski Buldan evlerinin muhteşem görüntüsü görmeye değer manzaralardan biridir.

Buldan’ın tarihi yapısının yanında değişik damak tatlarına hakim mutfağı da dikkat çekiyor. Buldan’da yenmesi gereken yöresel yemekler arasında; çağla dövmesi, balcan soğan, kuru patlıcan ve biber dolması, tarhana ve yanında çiğ patlıcan, göce aşı, ev makarnası, düğün keşkeği, bulamaç, Buldan simidi vb. gibi birçok yemek bulunmaktadır.

Buldan’a bağlı üzüm bağlarıyla meşhur Yenicekent beldesinde Tripolis Antik kenti bulunmaktadır. Tripolis antik kenti de görülmeye değer tarihi güzellikler arasında yer almaktadır.

El işçiliği zanaatkarlığıyla Buldan’da tekstilin beşiği konumunda olan 14 mayıs caddesine uğramanızı, birbirinden güzel ürünleri bulunan dükkanları gezmenizi, tekstil dükkanlarında satılan el dokuması latif ürünleri görmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca bu şirin beldeden ayrılmadan önce bir doğa harikası olan Buldan’ın eteklerinde bulunan Süleymaniye Yayla gölünü görmenizi, burada çam kokusu eşliğinde sazlıklarla kaplı göl kenarında yerli yabancı ördeklerin, sayısı oldukça fazla olan kuş türlerinin yarattığı doğa harikasını izlemenizi öneriyorum.

Saygılarımla

SALİH KIYAK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar