BERAT KANDİLİ MESAJI
Yasin Yıldız

Yasin Yıldız

BERAT KANDİLİ MESAJI

17 Mart 2022 - 08:46

      Aziz Okuyucularım,

      Allah’ın selamı, rahmeti, mağfireti, afiyeti ve bereketi üzerinize olsun. İslam Âlemi olarak bir kutlu geceye daha ulaşmanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. 17 Mart Perşembe’yi 18 Mart Cuma gününe bağlayan gece Berât Kandilidir.  Bizleri Berât Kandiline kavuşturan Cenab-ı Allah’a hamdediyor, örnek kul ve son resûl Hz. Muhammed Mustafa (sas) Efendimize salât ve selam ediyoruz. Berât Kandiliyle birlikte on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’e yaklaştığımızı da idrak ediyoruz. Rabbim nice Ramazanlara ulaşmanızı, oruç ibadetini eda etmenizi, sadaka-i fıtırlarınızı vermeyi nasîbü müyesser eylesin.

      Peygamber Efendimiz (sas), miladî 622 senesinde Mekke’den Medine’ye hicret buyurmuştu. Namazın şartlarından bir tanesi olan istikbâl-i kıbleyi yerine getirirken Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya yöneliyordu. Lakin Resûl-i Ekrem Efendimiz kıblenin Mescid-i Haram olmasını arzuluyordu. Vatan-ı aslîsinden çıkarılmak zorunda bırakılan Efendimiz (sas), Mekke-i Mükerreme’yi özlüyor, Harem-i Şerif burnunda tütüyor ve Ka‘be-i Muazzama’nın hasretini çekiyordu. Hiç olmazsa Ka‘be’ye yönelerek namaz kılmanın mümkün olmasını istiyordu. İnsana şah damarından daha yakın olan Allahü Teâlâ, onun istek ve beklentilerinin elbette farkındaydı. Sevgililer sevgilisi Muhammed Mustafa (sas)’in hüzünlenmesine, bu husustaki beklentisine Şaban ayının on beşinci gecesinde (Berât Gecesinde) son vermiş ve Bakara Sûresinin 144. Ayetiyle kıblenin Mescid-i Haram olarak değiştirildiğini ilan etmiştir. Ayet-i Kerime şöyledir: Biz senin, yüzünü göğe doğru çevirdiğini elbette görüyoruz. İşte şimdi kesin olarak seni memnun olacağın kıbleye döndürüyoruz. Artık yüzünü Mescid-i Harâm tarafına çevir; nerede olursanız olun yüzünüzü o yöne çevirin.

      Allahü Teâlâ hazretleri kullarının kendisine yönelmeleri, nefis muhasebesiyle kendilerini hesaba çekmeleri için vesileler yaratmıştır. Tevbe-İstiğfar kapısını ise hiçbir zaman kapatmamıştır. Kul, yüz defa tevbeyi bozmuş olsa da ümitsizliğe kapılmamasını tenbihlemiştir. Cuma geceleri, bayram geceleri, kandil geceleri rahmet deryasının taştığı özel gecelerdir. Gönülleri iman nuruyla birbirine kenetlenmiş olan mü’minleri affetmek için bahane aramaktadır. Ey günahlara dalmış kulum, titre ve kendine gel! Geçici dünya heveslerine tamah etme. Bu dünyada sabrederek içki içmemenin mükâfatını cennette kadehlerde sunulan içkiyle alacaksın. Nikâhsız birlikteliklerden uzak dur. Şans oyunlarından, kumardan kendini alıkoyduğunda cennette ipekli sırmalı elbiselerle pınar başlarında zevkü safa edeceksin. Ayrıca beyaz tenli, ceylan gözlü eşlerle seni birleştireceğiz. Dalbastı kiraz ve meyve yüklü muz ağaçları arasında ebedî olarak yaşayacaksın. Canının çektiği kuş etlerini yiyeceksin. Altından ırmaklar akan cennette yaşayacaksın. İşte muhterem okuyucularım, Allahü Teâlâ’nın buyruklarını yerine getirmenin ve yasakladıklarından kaçınmanın karşılığı! Zaman zaman camilerimizden toplanan sadaka-i cariyelerin mükâfâtı! Ne mutlu bu mazhariyyete nail olabilenlere!

        Berât Kandili münasebetiyle Yüce Yaradan’a dua edip affımızı istemeliyiz. Diğer taraftan ana-babalarımızın hayır dualarını almaya, dost, akraba, komşu ve arkadaşlarımızın gönüllerini kazanmaya, aramızdaki insanî ilişkileri daha da güçlendirmeye çalışmalıyız. Sözlerimi burada noktalarken Berât Kandilinizi tebrik ediyor, affa ve bağışlanmaya vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Berât Kandilinde camilerimizde tevhid ve vahdet atmosferi içerisinde huzura durmaya davet ediyor, kandilin memleketimiz, ülkemiz için hayır ve bereket vesilesi olmasını niyaz ediyorum.

      Allah’a Emanet Olun!

      Not: Ertesi gün 18 Mart Cuma, sabah namazında Çarşı Camiinde Çanakkale Şehitleri programı tertip edilmiştir. 18 Mart 1915’te askere verilen karavana (buğday çorbası, üzüm hoşafı) ikram edilecektir.

 

Yasin Sadettin YILDIZ

                                                                                                                             Buldan İlçe Müftüsü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar