Reklam
  • Reklam
Camiler ve Din Görevlileri, Mevlid-i Nebî Haftası Mesajı
Yasin Yıldız

Yasin Yıldız

Camiler ve Din Görevlileri, Mevlid-i Nebî Haftası Mesajı

30 Eylül 2022 - 22:32

Saygıdeğer Okuyucularım,

Allah’ın selamı, rahmeti, mağfireti, afiyet ve bereketi üzerinize olsun. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sas)’in doğduğu ay olan Rebî‘u’l-evvel ayına bizleri tekrar kavuşturan Yüce Mevlamıza sonsuz hamdü senalar olsun. Doğum yıldönümünü 12 Rebî‘u’l-evvel’e tekabül eden 7 Ekim Cuma günü idrak edeceğimiz Habib-i Hüda, Muhammed Mustafa (sas) Efendimize salâtü selam olsun. Malumlarınız olduğu üzere ülkemizde her yıl  1-7 Ekim tarihleri arasında Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlanmaktadır. Bu sene tarihlerinin yakın olması nedeniyle Mevlid-i Nebi Haftası, Camiler ve Din Görevlileri Haftasıyla beraber kutlanacaktır.

 Evet, Aziz Kardeşim, 3 Mart 1924 tarihinde kurulan Diyanet İşleri Başkanlığımız Mevlid-i Nebî Haftası, Ramazan ayı gibi vesilelerle önemli gördüğü konuları kamuoyunun dikkatine sunmaktadır. Belirlenen konu etrafında sempozyum, panel, konferanslar düzenlenmektedir. Radyo/tv programları vasıtasıyla toplumumuz aydınlatılmaktadır. Peygamber Efendimizi (sas) daha iyi tanımak, anlamak gayesiyle faaliyetler düzenlenmektedir. Hayatımızı onunla anlamlandırmak, onun sevgisini canlı tutmak amacıyla farkındalık oluşturulmaktadır. Bu sene “Peygamberimiz, Camii ve İrşat” konusu tema olarak tayin ve tespit edilmiştir. Hemen peşinen ifade etmek isterim ki Mevlid-i Nebî Haftası münasebetiyle 6 Ekim Perşembe saat 20.30’da Güzelleştirme Düğün Salonunda “Peygamberimiz, Camii ve İrşat” konulu konferans düzenlenecektir. Siz değerli okuyucularımı konferansta görmek bendenizi ziyadesiyle memnun ve mesrur edecektir. Konferansın konuşmacısı ise Pamukkale Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi İslam Tarihi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gencal ŞENYAYLA’dır.

Değerli Kardeşim, yaşayan Kur’an-ı Kerim, örnek kul ve son resûl Peygamber Efendimize (sas), hakâret içeren karikatürler çizilmektedir Batı dünyasında. Bunun yanında diyalog safsatasıyla Peygamber Efendimiz’in konumu tartışılmaya açılmaktadır. Kelime-i Tevhid’i parçalama projesi olan diyalogun temsilcisi FETÖ’nün (Örgütlü Bir Din İstismarı) ihanet girişiminde bulunmasının üzerinden 6 sene geçtiği malumunuzdur. Türkiye’de Dini Hayat Araştırmasına göre Türkiye nüfusunun %17,2’si “iyi işler yapanlar Peygamber Efendimize (sas) inanmasalar da cennete gidebilirler” kanaatine sahiptir.[1] Bu durum ise Örgütlü Bir Din İstismarı ve Batılı ülkelerin maşası FETÖ’nün itikâdî tahribatını gözler önüne sermektedir. Dinimizi muhafaza etmek, sahih dini bilgiyle mümkündür. Sahih dini bilgiye ulaşmanın yolu ise Diyanet TV, Diyanet Radyo, Diyanet Risalet Radyo, Diyanet Kur’an Radyo; Diyanet Yayınları, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları ve Diyanet çalışanlarıdır.

Sevgili Peygamberimiz (sas), Bir ölüyü toprağa verme (defin) işlemini bitirince mezarın başında ayakta durup orada bulunan sahâbîlere şöyle buyurdu: “(Din) kardeşinizin Allah’tan affını isteyin ve onun için “tespit/başarı” dileyin. Çünkü o, şu an sorgulanmaktadır.”[2] Hadis-i şerifte en dikkat çekici kelime “et-tesbît”tir. Bu kelime İbrahim sûresinin 27. Ayet-i kerimesinde yer alan Kur’anî bir kavramdır. Müfessirlerin ittifakıyla “değiştirilemez temel ilke” anlamındadır. Değiştirilemez temel ilke ise Kelime-i Şehâdet ve Kelime-i Tevhid’dir. Yüce Allah Kelime-i Şehadet’in ve Kelime-i Tevhid’in değiştirilmesine ve bölünmesine müsaade etmemiştir. Sevgili Peygamberimiz peygamberlerin sonuncusudur. Yolumuzu aydınlatan bir kandildir. Duası peygamberliğini tasdik edenleri kuşatan hikmetli bir davetçidir.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken Diyanet Camiamızda kuvvây-i maneviye olarak hizmet vermekte olan hademe-i hayrata teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum. Gerek görevi esnasında gerekse emeklilik hayatında dâr-i bekaya irtihal eyleyenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Camiler ve Din Görevlileri Haftamızın ve Mevlid-i Nebî Haftamızın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.

Allah’a emanet olun.

Buldan İlçe Müftüsü  Yasin Sadettin Yıldız 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar