HAYIRSEVERLER TARAFINDAN BAĞIŞLANAN KONAK ÖDENEK BEKLİYOR

HAYIRSEVERLER TARAFINDAN BAĞIŞLANAN KONAK ÖDENEK BEKLİYOR

Dokumasıyla ünlü ve tarihi evleriyle de ün salma yolunda olan Buldan’da 5 yıl önce hayırseverler tarafından Buldan Kaymakamlığına bağışlanan 1890 yılında yapılan iki katlı alt katı taş, üst katı ise ahşap olan tarihi konak ödenek çıkmadığı için 5 yıldır değerlendirilmeyi bekliyor.

Reklam
15 Haziran 2019 - 10:51

Bilindiği üzere bundan 5 yıl önce 'Şevket Muallim Evi' olarak bilinen merhum Kazım Süren'e ait 130 yıllık tarihi geçmişe sahip Kurtuluş mahallesi halk bank arkasında bulunan iki katlı konak, oğulları tarafından turizme kazandırılmak üzere Buldan Kaymakamlığına bağışlandı. Konağın, restore edilip, butik otel ve yöresel tekstil ürünlerinin sergilenip, tanıtıldığı mağaza ve hizmet yeri olarak değerlendirileceği planlanmaktaydı. Üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen herhangi bir ödeneğin çıkmamasından dolayı öylece bekletilmesi İlçede ve İçe dışında yaşayan Buldanlılar tarafından tepki gördü.

Konuyu gündeme getiren İstanbul’da yaşayan hemşehrimiz avukat Alaiddin Kölgesiz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi ; değerli hemşerilerim, İstanbul'daki Buldan Derneği'nin değerli yöneticileri, bildiğiniz gibi İstanbul'daki hemşerilerimizden Mennan Algan abimizin  eşi Ayşen Alkan ve İbrahim Çelebi abimizin eşi Filiz Çelebi'nin ve ayrıca İlhan ve Emin ile Mustafa Süren kardeşlerin yani Süren ailesinin 5 yıl evvel Buldan Turizmine katkı yapması amacıyla bağışlamış olduğu tarihi konak için maalesef Buldan Kaymakamlığı tarafından 5 yıldır hiçbir işlem yapılmadan konaklar çürümeye terk edilmiş bir haldedir. Durum çok ciddidir. Sayın Kaymakamımız ile yapmış olduğumuz görüşmede ödenek olmadığından hiçbir işlem yapamadıklarını, bu nedenle anıtlar kurulundan izinler alınmış olmasına rağmen ödenek beklediklerini, ödenek tahsis edilir ise bu konakların Buldan turizmine kazandırabileceğini söylediler. Benim şahsi kanaatim odur ki sivil toplum örgütleri hemşerilerimizin yaptıkları hayırlara sahip çıkılması için ciddi bir tepki gösterir ise Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz bunun gereğini yapacağı inancındayım. Çünkü bu bağışı yapan bağışçılarımız Buldan turizmine Buldan halkına ve Buldan ekonomisine katkı olsun diye bu bağışları yapmışlardır, biz bugün bu  bağışçılarımıza sahip çıkmazsak yarın Buldan'a yapılacak bağışlar için olumsuz etki bırakabilir, Lütfen sivil toplum örgütleri olarak gerekli desteği verelim. Maalesef İstanbul Buldanlılar Derneği yöneticilerinden Ömer Damgacı abimiz ile yapmış olduğum görüşmede bu işe  sahiplenemeyeceklerini çünkü tüzüklerine göre böyle bir girişim yapılmasına ilişkin hüküm olmadığını ifade ettiler. Ben kendi adıma bundan ciddi anlamda rahatsızlık duydum. Bu nedenle bu konuda yönetim kurulu'nun çok acil olumlu ya da olumsuz mutlaka bir karar verilmesini bekliyoruz ve istiyoruz. Dernek buna sahip çıkmasa da biz yazılı ve görsel medya ve sosyal medya kanalıyla sesimizi duyuracağız. Saygılarımı sunuyorum” dedi.

Görüşünü aldığımız Kaymakamlık yetkilileri de hayırsever aileyle görüştüklerini, Valiliğimiz tarafından ödenek beklendiğini, ödeneğin çıkmasının ardından hemen gerekli işlemlerin ivedilikle yapılacağını ifade ettiler. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BULDAN VE YENİCEKENT FESTİVAL SANATÇILARI BELLİ OLDU
BULDAN VE YENİCEKENT FESTİVAL SANATÇILARI BELLİ OLDU
DR. ALPASLAN ALSOY YENİDEN SERVERGAZİ BAŞHEKİMLİĞİNE ATANDI
DR. ALPASLAN ALSOY YENİDEN SERVERGAZİ BAŞHEKİMLİĞİNE ATANDI